Yapay Tatlandırıcılar Tayini - Asesulfam K (HPLC)

Yapay Tatlandırıcılar Tayini - Asesulfam K (HPLC)
Yapay Tatlandırıcılar Tayini - Asesulfam K (HPLC)

Yapay tatlandırıcıların en göze çarpan yönü herhangi bir kalori içermemeleri ve besleyici olmamalarıdır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler veya kilo almayı önlemek isteyenler normal şeker yerine yapay tatlandırıcılara yönelmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastaları için de normal şeker kullanmak yerine doktor kontrolünde yapay tatlandırıcılara yönelmek iyi bir alternatiftir.

Yapay tatlandırıcılar esas olarak kan şekeri düzeyini yükseltmezler, çünkü karbonhidrat değillerdir.

Yapay tatlandırıcıların olumsuz sağlık etkileri konusunda yıllardır çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Hatta fareler üzerinde yapılan bir araştırmada sakarin ile mesane kanseri arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Bu nedenle sakarin etiketlerinde sağlık açısından zararlı olabileceği yönünde bir uyarı bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmalarda, kullanılan yapay tatlandırıcıların, kansere veya başka ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu yönünde bilimsel herhangi bir kanıt elde edilmemiştir.

Asesulfam potasyum, 1988 yılında kullanımına onay verilen yapay bir tatlandırıcıdır. Verdiği tat, şekerden 200 kat daha fazladır. Asesulfam potasyum vücutta metabolize edilmez ve idrarla atılır. Kanserojen etkileri saptanmamıştır. Gıdaların pişirilmesi ve fırınlanması sırasında yapısını değiştirmez.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, kimyasal gıda analizleri kapsamında, çeşitli yapay tatlandırıcılar arasında asesulfam K (potasyum) tayin etmeye yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Bu çalışmalarda yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi (HPLC) kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara da uyulmaktadır. Asesulfam potasyum tayininde dikkate alınan standartlar şunlardır:

  • TSE CEN / TS 15606 Gıda maddeleri - Asesulfam-K, aspartam, neohespridin-dihidrokalkon ve sakarin tayini - Yüksek performanslı sıvı kromotografisi yöntemi
  • TS EN 1377 Gıda maddeleri - Sofrada kullanılan tatlandırıcı tabletlerde asesulfam K tayini spektrometrik metot
  • TS EN 12856 gıda maddeleri - Asesulfam-K, aspartam ve sakkarin tayini - Yüksek performanslı sıvı kromotografik yöntem