Karboksi Metil Selüloz Tayini (HPLC)

Karboksi Metil Selüloz Tayini (HPLC)
Karboksi Metil Selüloz Tayini (HPLC)

Karboksi metil selüloz, en yaygın şekilde gıda sektöründe kullanılmaktadır ve katıldığı gıda ürünlerinin hidrofilik özelliklerini, yapısını ve fonksiyonel kalitesini geliştiren önemli bir gıda katkı maddesidir.

Gıda sektöründe daha çok karboksi metil selülozün sodyum tuzu kullanılmaktadır. Gıda dışı kullanımlarda ise potasyum, kalsiyum, amonyum ve diğer tuzları üretilmektedir. Sodyum karboksi metil selüloz beyaz toz rengindedir ve lifli bir görünüşe sahiptir. Sıcak ve soğuk suda kolayca çözünürler. Doğal durumda Ph değeri 8,3 iken daha iyi çözünmesi için ticari kullanımda pH değeri 6-7,5 arasında üretilmektedir. pH değeri düştükçe çözünürlüğü azalır. pH değeri 4’ün altına düşerse karboksi metil selüloz suda çözünmez. Sodyum karboksi metil selülozun kalori değeri sıfırdır.

Karboksi metil selüloz, kokusuz, zehirleme özelliği olmayan ve biyolojik olarak indirgenebilen bir yapıdadır. Gıda sektöründe, meyveli yoğurtlar ve çikolatalı içecekler gibi süt ürünlerinde, donmuş balıklar ve kızartılmış ve donmuş patates ve patates cipsi gibi ürünlerde, bütün hazır çorbalarda, baharatlı soslarda ve ketçapta, keklerde, pasta veya kek üzerinde kullanılan kremalarda, mayonezlerde, diyet ve spor içeceklerde karboksi metil selüloz kullanılmaktadır.

Gıda sektörü dışında, diş macunları, krem ve losyon gibi kozmetik ürünleri ve toz ve sıvı deterjanların üretiminde de bu kimyasal bileşik kullanılmaktadır. Karboksi metil selüloz, bu ürünlerde, kıvam artırıcı, bağlayıcı ve stabilizatör olarak işlev yapmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal analizler kapsamında, Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) cihazı kullanılarak karboksi metil selüloz tayini çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünya genelinde kabul gören test yöntemlerine uyulmaktadır. Karboksi metil selüloz tayininde esas alınan bikaç standart şunlardır:

 

  • TS 6670 Sodyum karboksimetil selüloz - Gıda sanayiinde kullanılan
  • TS 6677 Sodyum karboksimetil selüloz - Suda çözünmeyen madde tayini