Et Oranı Tespiti

Et Oranı Tespiti
Et Oranı Tespiti

Ülkemiz, verimli ve geniş tarım alanlarına sahiptir ve bölgelerin ekolojik farklılıkları sayesinde iyi koşullarda ve kaliteli tarım ürünleri yetiştirilen sayılı ülkelerden biridir. Dünyada yetiştirilen 140 çeşit meyve sebze türünden, ülkemizde 80’den fazlası yetiştirilmektedir. Buna rağmen ülkemiz, sektör açısından çok da ileri düzeyde değildir. Üretilen meyve ve sebzelerin yaklaşık yüzde 40’a yakın bir kısmı tüketiciye ulaşmadan kaybedilmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu kayıp oran yüzde 5’lerdedir. Bunun başlıca nedeni uygun zamanda doğru yöntemlerle hasadın yapılmamasıdır. Tüketicinin daha güvenli meyve ve sebze tüketebilmesi ve meyve sebze işleme sektöründe sağlıklı ve verimli ürün elde edilebilmesi için bir takım analizlerin zamanında yapılması gerekmektedir.

Yumuşak çekirdekli meyveler, üzümsü meyveler,sert kabuklu meyveler, turunçgiller ve diğer meyve grupları arasında sert çekirdekli meyveler de bulunmaktadır. Kayısı, erik, kızılcık, kiraz, vişne, şeftalive zeytin gibi meyveler bu gruba girmektedir. Bu grupta bulunan meyvelerin fiziksel özelliklerini belirlemek için yapılan analizler arasında et oranı ve et çekirdek oranı gibi analizler de bulunmaktadır.

Meyvelerde et oranı, meyve et ağırlığı çekirdek ağırlığına orantılanarak hesaplanmaktadır. Et oranı hesaplama analizleri meyveler olgunlaştıkları dönemde yapılmaktadır. Olgunluk, meyvenin gelişmesi ve tüketilmesi veya başka şekillerde işlenmesi için hasat edilmeye, yani ağaçtan toplanmaya hazır olmasını ifade etmektedir.

Meyvelerde hasat, ürün olgunlaştığı zaman ya da olgunlaşmaya başladığı aşamada yapılır. Bu durumdaki meyvelerin bünyelerindeki fiziksel ve kimyasal değişimler büyük ölçüde tamamlamıştır. Olgunlaşma aşamasında nişasta şekere dönüşür ve meyvelerin asit bileşimi azalır.

Meyvelerin et oranını belirleme çalışmaları, yetkili laboratuvarlarda fiziksel analizler kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu analizler sırasında, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan ilgili standartlara uyulmakta ve çeşitli test yöntemleri ve test kriterleri uygulanmaktadır.