Mono Sodyum Glutamat Analizi (HPLC)

Mono Sodyum Glutamat Analizi (HPLC)
Mono Sodyum Glutamat Analizi (HPLC)

Sodyum glutamat ya da mono sodyum glutamat, doğal olarak çok fazla ortaya çıkan, esansiyel olmayan aminoasitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzudur. Bu kimyasal bileşik Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güvenli ve kabul edilir bulunurken, Avrupa Birliği ülkelerinde de gıda katkı maddesi olarak kullanılması uygun bulunmuştur. Gıda sektöründe mono sodyum glutamat, diğer tatların genel algısını dengelediği ve birleştirdiği için genel olarak aroma arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Mono sodyum glutamat aynı zamanda gıda maddelerine, bilimsel bakımdan beşinci tat olarak tanımlanan ve umami adı verilen ayrı bir tat katmaktadır. Bu tat acı, tatlı, tuzlu ve ekşi yanında farklı bir tattır ve glutamat proteinin ana bileşenidir.

Glutamik asit, insanlar dahil olmak üzere bütün canlı organizmalarda bolca bulunan kimyasal bir maddedir ve insanının yapısını oluşturan 20 aminoasitten biridir. Protein bakımından zengin olan et, süt, balık ve bazı sebzelerde, doğal olarak yüksek miktarda glutamat bulunmaktadır. Glutamik asitin sodyum tuzu olan mono sodyum glutamatın, organizmadaki süreç açısından glutamat ile arasında bir fark yoktur.

Gıda ürünlerinde kullanılan mono sodyum glutamat miktarı, gıdanın bine 1’i ile 8’i arasındadır. Bu miktar gıdalarda doğal olarak bulunan glutamat seviyesine eştir.

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal testler kapsamında Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) cihazı kullanılarak mono sodyum glutamat analizleri yapılmaktadır. Oldukça duyarlı bir yöntem olan HPLC yöntemi ile, uçucu olmayan ya da sıcaklıkta kolayca bozunabilen bileşiklerin ayrılmasında son derece hassas sonuçlar elde edilmektedir. Bu analizlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünya genelinde kabul gören test yöntemlerine ve test kriterlerine uyulmakta ve güvenilir ve laboratuvarlarda tarafsız bir hizmet verilmektedir.