Amino Asit Analizleri - Methionin Tayini (HPLC)

Amino Asit Analizleri - Methionin Tayini (HPLC)
Amino Asit Analizleri - Methionin Tayini (HPLC)

Hayvanların sağlıklı ve dengeli beslenmesinde en önemli besin ögesi olan proteinler, amino asit zincirlerinden meydana gelen kimyasal bileşiklerdir. Yirminin üzerinde çeşidi bulunan amino asitlerin bir kısmı temel niteliktedir ve bunları insan vücudu kendiliğinden üretmemektedir. Temel nitelikte olan bu amino asitler arasında metiyonin de bulunmaktadır. Temel amino asitleri vücut üretemediği için beslenme yolu ile alınması gerekmektedir. Diğer amino asitler ise zaten vücut tarafından üretilmektedir.

İçinde metiyonin amino asidi de bulunan proetinler, hayvanlar için enerji kaynağıdır. Vücutlarının dengeli beslenmesi ve sağlıklı gelişmesi açısından etkili olmaktadır. Aynı zamanda hayvanların iskelet sisteminin ve dokularının gelişimi için gereklidir. Hayvan vücudunda yaşam için gerekli olan bütün kimyasal reaksiyonlarda proetinler yer almaktadır. Proteinler aynı zamanda hayvanların bağışıklık sistemi üzerine de etkilidir.

Temel amino asitler arasında olan metiyonin ve sistin, hayvanların üreme fonksiyonları, yumurta üretimi ve döl verimi üzerinde son derece etkili olmaktadır. Özellikle metiyonin ile birlikte sistin, lizin ve treonin amino asitleri hayvan gelişimi için son derece gereklidir. Metiyonin ve sistin amino asitleri soya fasülyesinde bolca bulunmaktadır.

Amino asit analiz yöntemleri arasında, bu arada yemlerde metiyonin miktarını tayin çalışmalarında geleneksel bir yöntem olan HPLC türevlendirme yöntemine başvurulmaktadır. HPLC, yüksek performanslı sıvı kromatografisi cihazıdır ve kimyasal analizlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde sonuç almak hızlı ve zahmetsiz olmaktadır.

Laboratuvarlarda, kimyasal testler kapsamında amino asit analizleri arasında metiyonin tayini de yapılmakta ve bu çalışmalarda yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından hazırlanan standartlara uyulmaktadır. Bu çalışmalarda esas alınan standart şudur:

  • TS EN ISO 17180 Hayvan yemleri - Ticari amino asit ürünleri ve ön karışımlarından lizin, metiyonin ve thronine tayini