Parafin Testi (HPLC)

Parafin Testi (HPLC)
Parafin Testi (HPLC)

Gıda sektöründe parafin, mevye ve sebzelerin raf ömrünü uzatmak amacı ile kullanılmaktadır. Ancak insan sağlığı açısından tehlike yarattığı, zaman zaman ortaya çıkan haberlerle dikkkat çekmektedir. Parafin belki mevye ve sebzelerin raf ömrünü uzatıyor ama asıl yarattığı tehlike bu ürünleri kaplayarak içlerinde kalıntıları bulunan zirai ilaçları içeriye hapsetmektedir. Gıdalar parafin ile kaplandığı zaman, bu kimyasal kalıntılar dışarıya çıkamaz ve gıda içinde daha fazla yoğunlaşır. Bunun yanında bakteriler nemli ortamda daha kolay ürereme imkanı bulur. Yoksa sadece parafinin doğrudan yarattığı bir tehlike kanıtlanmış değil. Yine de hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, üç ay boyunca parafin ile kaplanmış gıdalar verilen hayvanların bağışıklık sisteminde problemler olduğu, karaciğer ve damarların çevresinde lenf düğümleri ortaya çıktığı görülmüştür. Bu yüzden parafinli gıdaların uzun süre tüketilmemesi önerilmektedir. Aksi halde başta kanser olmak üzere romatizmal hastalıklar ve bağışıklık sistemini bozan rahatsızlıklar görülebilir.

Doğal elmada başlayan çürümeler kolyaca farkedilebilirken, parafin ile kaplı elmaların üzeri parafin kaplı olduğu için çürüme hemen farkedilmez, çünkü hala pırıl pırıl görünür. Oysa bir meyvede parafin kullanılıp kullanılmadığını anlamak zor değil. Parafinli elmanın üzeri hafifçe kazınırsa, ortaya bir beyazlık çıkar. Bu beyazlık parafinkullanıldığının en önemli işaretidir.

Ancak yıkama ile parafinden kurtulmak mümkün değildir. Sadece meyve ve sebzeleri karbonat ve limon karışımı suda ya da sirkeli suda tutmak yüzeysel bir çözüm sağlayabilir.

Laboratuvarlarda, meyve ve sebzelerde parafin testleri de yapılmaktadır. Bu testlerde genelde Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) cihazı kullanılmaktır. Bu yöntem uçucu olmayan veya sıcaklıkta kolayca bozunabilen kimyasal bileşiklerin ayrılmasında duyarlı sonuçlar vermektedir. Ayrıca ülkemizde ve yabancı ülkelerde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından hazırlanan standartlara ve dünyada kabul gören analiz yöntemlerine ve test kriterlerine de uyulmaktadır.