Mineral Yağ Aranması

Mineral Yağ Aranması
Mineral Yağ Aranması

Mineral yağ, hafif alkenlerin karışımıyla oluşan, bitkisel olmayan, petrol ürünü bir yağ çeşididir. Bu yağ sıvı parafin olarak tanımlanmaktadır. Bebek yağı aslında, içine parfüm katılan sıvı parafindir. Kozmetik sektöründe göz altına kullanılan kremler ve cilt bakım kremleri mineral yağ ile üretilmektedir. Mineral yağın elde edilmesi çok ucuz olduğu için geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Gıda sektöründe de, bazı gıdalarda tatlandırıcı ve parlatıcı katkı maddeleri içinde mineral yağ bulunmaktadır. Mineral yağ daha çok şekerleme ürünlerinde tercih edilmektedir. Özellikle fast food restoranlarda, ürünlerin daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayan da bu mineral yağdır. Sıvı parafin sprey kullanılarak gıda ürünlerine tatbik edilmekte ve bunların parlak görünmesini sağlamaktadır.

Mineral yağın başka kullanım şeklilleri, salata kaseleri, ahşap kesme tahtaları ve servis tabaklarının parlak gözükmesi içindir. Tadı ve kokusu olmadığı için tercih edilen mineral yağ aynı zamanda bakteri üremesini de engellemektedir.

Gıda ürünlerinde E905 kodu ile katkı maddesi olarak yer alan parafinler, insan sağlığı için tehlikeli katkı maddesi olarak kabul edilmektedir.

Ham petrolün rafine edilmesi ile elde edilen mineral yağ, rafine edilme şekline göre az, zayıf veya iyi olarak sınıflandırılır. Az veya zayıf olarak sınıflandırılan mineral yağlar kanserojen maddeler arasında sayılmaktadır. Bunlar daha çok sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Oldukça iyi rafine edilen mineral yağlar ise kanserojen değildir. Bunlar da daha çok kozmetik alanında kullanılmaktadır. Bu gruba giren mineral yağlar, yapılan araştırmalarda insanlar için zararlı bulunmasa da, yapılan araştırmalar yeterli değildir.

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal testler kapsamında mineral yağ analizleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalarda yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara, test yöntemlerine ve test kriterlerine uyulmaktadır.