Federal Motorlu Taşıtlar Güvenlik Standartları İç Malzemelerin Yanabilirliği

Federal Motorlu Taşıtlar Güvenlik Standartları İç Malzemelerin Yanabilirliği
Federal Motorlu Taşıtlar Güvenlik Standartları İç Malzemelerin Yanabilirliği

Federal Motorlu Taşıtlar Güvenlik Standartları arasında yer alan FMVSS 302 standardı, motorlu taşıtların yolcu kabinlerinde kullanılan tekstil ürünlerinin yanma direnci gerekliliklerini kapsamaktadır. Bu standardın amacı, araç yangınlarının, özellikle aracın içinde kibrit veya sigara gibi kaynaklardan çıkan ve ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan yangınların önüne geçmektir. Bu standart, binek otomobilleri, çok amaçlı binek araçları, kamyonlar ve otobüsler için geçerlidir.

Kendi içinde FMVSS 302 standardı, birçok standart tarafından desteklenmektedir. İşte bunlardan birkaçı:

  • SAE J369 Polimerik iç malzemelerin yanabilirliği - Yatay test yöntemi
  • TL1010 Araç iç mekanlarında yanıcılık
  • ISO 3795 Karayolu araçları ve tarım ve ormancılık için traktörler ve makineler - İç mekan malzemelerinin yanma davranışlarının belirlenmesi
  • DIN 75200 Motorlu araçların iç malzemelerinin yanma davranışının belirlenmesi
  • 95/28/EC Motorlu araçlar yangın testi direktifi
  • UTAC 18-502 Motorlu araçların iç yapımında kullanılan malzemelerin erime davranışlarını belirleme

Bütün bu testler esas olarak motorlu araçların iç yapımında kullanılan tekstil ürünlerinin, örneğin taban döşemesi, koltuk, yan duvarlar ve bölmelerin yatay yanma dayanımlarını, veya tavanda kullanılan malzemelerim erime davranışlarını, ya da bu araçlarda kullanılan perdelerin dikey yanmazlık hızlarını tespit etmeye yöneliktir.

Yetkili laboratuvarlar, yanmazlık testleri kapsamında, Federal Motorlu Araçlar Güvenlik Standardı çerçevesinde iç malzemelerin yanabilirliği testlerini yapmaktadır. Laboratuvarlar bu testler sırasında şu standartlara uymaktadır:

  • FMVSS 302 Motorlu taşıtların yolcu bölümlerinde kullanılan malzemelerin yanabilirliği

Bu standart, motorlu araçların yolcu kabinlerinde kullanılan tekstil ürünlerinin yanma dayanımını tespit etmek içindir. Otomobil, otobüs, minibüs ve benzeri toplu taşıma araçları ve kamyonlara uygulanmaktadır. Araçta bulunan koltuklar, koltuk arkaları, yastıklar, emniyet kemerleri, kafalıklar, kolluklar, güneşlikler, yan paneller, yer kaplamaları, perdeler ve benzer bütün malzeme bu testi geçmek zorundadır.