Pamuk Yağı Aranması

Pamuk Yağı Aranması
Pamuk Yağı Aranması

Pamuk yağı, farklı pamuk tohumlarından oluşan pamuk çekirdekleri öğütülüp sıkıştırılarak elde edilen bitkisel bir yağ türüdür. Koyu kahverengi ile kırmızımsı arası bir rengi olan pamuk yağı, diğer birçok yağ çeşidine göre daha fazla raf ömrüne sahiptir. Yerli pamuk tohumlarında yüzde 30-40 arasında pamuk yağı bulunmaktadır. Kokusuz ve tatlımsı lezzeti olan bir yağdır. Ancak saflaştırıldıktan sonra gıda olarak kullanılmaktadır.

İnsan vücudu Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini kendisi üretmemektedir. Bu yüzden dışarıdan almak zorundadır. Pamuk yağı bu özellikleri ile çok besleyici bir yağdır ve kullanım alanı, diğer yağ türlerine nazaran çok daha geniştir.

Rafine edilmiş pamuk yağı, yemeklerde bitkisel yağ olarak kullanılmaktadır. Isıya karşı çok dayanıklı olan pamuk yağı kızartmalar için çok uygundur. Kızartmalarda kullanıldığı zaman, kızartılan gıdanın daha gevrek olmasını sağlamaktadır.

Ancak gıda sektöründe, birçok alanda olduğu gibi zeytinyağlarında da insanlar kandırılmaktadır. Zeytinyağı içine daha ucuz olan ve görünürde farkedilmeyecek olan pamuk yağı ilave edilmektedir. Laboratuvarlarda yapılacak test ve analizlerle tespit edilen bu durum, bir sağlık problemi yaratmasa da insanların kandırılması ve haksız rekabet ortamı yaratması açısından denetim altında tutulmaktadır.

Tam olarak kanıtlanmış olmasa da pamuk yağının erkeklerde kısırlaşmaya neden olduğu yolunda iddialar bulunmaktadır. Ancak içerdiği vitaminler ve mineraller bakımından insan vücudu için yararlı olduğu da bir gerçektir.

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal testler kapsamında pamuk yağı analizleri yapılmakta ve bu analizlerde ülkemizde ve yabancı ülkelerde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyada kabul gören analiz yöntemlerine uyulmaktadır. Ayrıca bu laboratuvarlarda güvenilir ve tarafsız bir hizmet verilmektedir. Bu analizlerde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

 

  • TS 887 Yemeklik pamuk yağı
  • TS 8188 Ham pamuk yağı