Mobilya - Döşeme İle Kaplanmış Mobilyanın Yanabilirliği - Part 1 (İçin İçin Yanan Sigara)

Mobilya - Döşeme İle Kaplanmış Mobilyanın Yanabilirliği - Part 1 (İçin İçin Yanan Sigara)
Mobilya - Döşeme İle Kaplanmış Mobilyanın Yanabilirliği - Part 1 (İçin İçin Yanan Sigara)

Güç tutuşan kumaşların veya yanmaz kumaşların üretilme amacı, bir şekilde ortaya çıkacak yanma olayının ya da ateşin yayılmasını geciktirmektir. Bu özellikteki kumaşlar döşeme ile kaplanan mobilyaların yanabilirliği açısından çok önemlidir. Dikkatsiz bir şekilde ve yanık durumda koltuk döşemesi üzerinde kalacak bir sigara, için için yanmaya devam ederken, kolayca koltuğun döşemesini tutuşturabilir. Oysa için için yanan bir sigaranın ateşine mukavemet edebilen bir döşeme kumaşı olası tehlikeyi önleyebilir.

Laboratuvarlar, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esaslarına uygun şekilde ulusal veya uluslararası akreditasyon kuruluşlarından yetki almaktadır. Bu nedenle gerçekleştirdikleri testler ve düzenledikleri raporlar, hızlı, kaliteli ve güvenilir olmaktadır.

Bunun yanında laboratuvarlar test çalışmalarında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uymaktadır. Mobilya testleri kapsamında yapılan, döşeme ile kaplanmış mobilyanın yanabilirliği - Part 1 (İçin için yanan sigara) testlerinde de laboratuvarlar şu standartları esas almaktadırlar:

  • TS EN 1021-1 Mobilya - Döşeme ile kaplanmış mobilyanın yanabilirliğinin değerlendirilmesi - Bölüm 1: Yanma kaynağı içten içe yanan sigara
  • ISO 8191-1 Mobilya - Döşemeli mobilyaların ateşlenebilirliğinin değerlendirilmesi - Bölüm 1: Ateş kaynağı: Yanan sigara

Bu standartlar, oturma amacı ile üretilen mobilyanın döşenmesinde kullanılan döşeme kaplamaları ve dolgu maddeleri gibi tekstil ürünleri içten içe yanan bir sigaraya maruz bırakıldığı zaman, yanabilirliğinin tespit edilmesi için kullanılan test yöntemlerini kapsamaktadır. Bu test yöntemleri sadece oturma amaçlı mobilya döşemesinde kullanılan tekstil ürünlerinin yanabilirliğini değerlendirmek için uygundur.

 

Bu standart, yataklar, yatak yastıkları ve döşenmiş yatak tabanları, bir yanma kaynağı olarak gaz alevine maruz kaldığında, yanabilirliğinin tespit edilmesi için kullanılan bir test yöntemini kapsamaktadır.