Yatak Malzemelerinin Tutuşabilirliğinin Değerlendirilmesi - Tutuşma Kaynağı, İçin İçin Yanan Sigara

Yatak Malzemelerinin Tutuşabilirliğinin Değerlendirilmesi - Tutuşma Kaynağı, İçin İçin Yanan Sigara
Yatak Malzemelerinin Tutuşabilirliğinin Değerlendirilmesi - Tutuşma Kaynağı, İçin İçin Yanan Sigara

Genel olarak güç tutuşur kumaşlar, iş kıyafetleri ve tulumlarında, motorsiklet giysilerinde, yalıtım mazlemelerinde, halı ve perdelerde, üniformalarda, çadır ve brandalarda ve oto döşemelerinde kullanılmaktadır. Güç tutuşur kumaşların en önemli kullanım alanlarından biri de döşemelik kumaşlar ve yatak malzemeleridir. Özellikle yatak mazlemelerinin geç tutuşma özelliği, sigara içme alışkanlığına sahip insanların evlerinde yangın çıkma riskini önemli ölçüde düşürmektedir.

Yataklar, yatak örtüleri, yatak çarşafları, yastıklar ve daha birçok yatak malzemesi üzerine düşen ve hala için için yanan bir sigara, ciddi bir yangın tehlikesi demektir.

Birçok laboratuvar, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına kapsamında akredite olmaktadır. Bu nedenle de gerçekleştirdikleri bütün testler ve düzenledikleri bütün raporlar, hızlı, kaliteli, ve güvenilir olmaktadır.

Ayrıca bu laboratuvarlar test çalışmalarında ulusal veya uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır. Mobilya testleri kapsamında yapılan, yatak malzemelerinin tutuşabilirliğinin değerlendirilmesinde eğer tutuşma kaynağı için için yanan sigara ise, laboratuvarlar şu standartları esas almaktadırlar:

  • ISO 12952-1 Tekstil - Yatak malzemelerinin tutuşabilme özelliğinin değerlendirilmesi - Bölüm 1: Ateş kaynağı: Yanan sigara
  • TS EN ISO 12952-1 Tekstil yatak malzemelerinin yanma davranışları-Bölüm 1: Tutuşma kaynağı: Sönmemiş sigara

Bu standart, herhangi bir yatak malzemesinin yanan bir sigaraya tabi tutulması durumunda, tüm yatak takımlarının ateşlenebilirliğini değerlendirmeye yönelik test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart, genel olarak bir döşek üzerine konulan yatak takımları için geçerlidir. Bu kapsamda, örneğin şilte örtüleri, örtü altları, çarşaflar, battaniyeler, elektrikli battaniyeler, yorganlar ve yatak örtüleri, her türden yastıklar ve yastık kılıfları bu standarda uygun olarak test edilmektedir. Ancak şilte ve yatak bazası gibi malzemeler bu standart dışındadır.