Mobilya Testleri - Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri İle Tutuşabilirliği

Mobilya Testleri - Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri İle Tutuşabilirliği
Mobilya Testleri - Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri İle Tutuşabilirliği

Yanmaz kumaşlar, yüksek ısıya mukavemetli olan kumaşlardır ve güvenlik gerektiren her alanda kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe, yangına müdahele etmek durumunda olan itafiye çalışanlarının kullanımına uygun şekilde, bin derecenin üzerinde sıcaklığa kadar yangına dayanıklı ve yüksek mukavemetli kumaşlar üretilmektedir.

Geç tutuşur nitelikli bu kumaşlar yanmayı mümkün olduğu ölçüde geçiktirmektedir. Yanmaz kumaşlar, insanların toplu halde bulunduğu alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatro salonları, lokantalar, eğlence merkezleri ve eğitim ve sağlık kuruluşlarında, yüksek yangın riskine karşı, son kat dekoratif uygulamalarda tercih edilmektedir.

Kumaş üretiminde son aşama terbiye işlemlerinde uygulanan yanmayı geciktirme apreleri ile kumaşın yanıcı gazlar çıkarması engellenmektedir. Bu tür kumaşlar yanmamakta, ama kömürleşmektedir. Kumaşlara alevlenmeyi geciktiren katkı maddeleri uygulanmaktadır.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, mobilya testleri arasında, oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin sigara malzemeleri ile tutuşabilirliği testleri yapılmaktadır. Bu tür kumaşların yanma dereceleri, kumaşın çeşidi, ağırlığı, dokusunun sıklığı, kumaş yüzeyinin tüylü olup olmaması, dokunma şekli ve uygulanan apre işlemi ile doğrudan ilişkilidir. Yanmaz kumaşlar kolay tutuşmayan elyaftan yapılan ipliklerle dokunmaktadır. Ya da bitim aşamasında kumaşa alev almaz apre uygulanmaktadır.

Laboratuvarlar, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esaslarına uygun şekilde ulusal veya uluslararası akreditasyon kuruluşlarından akredite olmaktadır. Bu nedenle gerçekleştirdikleri testler ve düzenledikleri raporlar, kaliteli, güvenilir ve hızlı olmaktadır.

Aynı zamanda laboratuvarlar test çalışmalarında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından hazırlanan standartlara uymaktadır. Mobilya testleri kapsamında yapılan, oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin sigara malzemeleri ile tutuşabilirliği testlerinde de laboratuvarlar şu standartları esas almaktadırlar:

·         BS 5852-1 Mobilya için yangın testleri - Sigara içenler için döşemeli kompozit malzemelerin oturması için ateşleme kabiliyeti için test yöntemleri