Giysilik Kumaşlar Yanma Testi

Giysilik Kumaşlar Yanma Testi
Giysilik Kumaşlar Yanma Testi

Giysilik kumaşların yanma testleri, yetişkin veya çocuk bütün giysi kumaşlarına uygulanmaktadır. İşin doğrusu yanmayan kumaş olamaz. Ancak bazı kumaşlar, gerek dokusundaki elyafın özellikleri, gerekse bitim işlemlerinde uygulanan alev almaz apre işlemleri ile aleve ve tutuşmaya karşı daha dirençli hale getirilmektedir. Bu tür kumaşları güç tutuşur kumaşlar ya da geç tutuşur kumaşlar olarak tanımlamak daha doğru olmaktadır.

Alev almaz kumaş olarak da isimlendirilen bu kumaşlar, yapıları itibariyle yanmaya, tutuşmaya ya da alev almaya karşı daha dayanıklıdır. Bu kumaşların en temel özelliği, ateşin yayılmasını geciktirmesidir.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, sanayi sektörünün güçlenmesi ile birlikte insanların korunma ihtiyaçları ve tekstil ürünlerinin koruyuculuk özelliklerine olan talepleri artmaktadır. Bu özelliklerin başında, kumaşların yüksek ısı ve yanmaya karşı koruyucu olması gelmektedir. Ülkemiz önemli bir tekstil ürünleri ülkesidir ve bu taleplerin dışında kalması mümkün değildir. Tekstil ürünleri piyasalara sunulurken, estetik özellikleri, konforu, kullanım süreleri ve fiyatları ile birlikte, koruyuculuk özellikleri de sorgulanmaktadır.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, giysilik kumaşların yanma testleri için şu standart uygulanmaktadır:

  • US CPSC 16 CFR Part 1610 Giyim kumaşlarının yanabilirliği için standart (US Consumer Product Safety Commission, Tüketici Ürünü Güvenlik Komisyonu)

Bu standart, tekstil ve tekstil ürünlerinin giysi olarak kullanımı için yanıcılığını test etmek ve derecelendirmek amacı ile standart yöntemleri açıklamaktadır. Bu standart ile, yaralanma tehlikesini ve yaşam kaybı risklerini düşürmek ve tekstil ürünlerinin tehlikeli derecede yanmasının önüne geçmek hedeflenmiştir.

Söz konusu standart, giysi yapımında kullanılması öngörülen kumaşların tutuşabilme özelliklerini test etmek, yanma sınıfını belirlemek ve tekstil ürünlerini sınıflandırmak amacı ile hangi koşulların yerine getireceğini belirleyen yöntemler sunmaktadır. Bu standart şapkalara, eldivenlere ve astar kumaşlara uygulanmamaktadır.