Elbise Testleri

Elbise Testleri
Elbise Testleri

Tekstil sektöründe kumaş üretimi, kapasite ve kalite olarak dünya standartlarına ulaşmış durumdadır. Ülkemiz tekstil sektörü, ürün kalitesi, tasarımları ve yüksek teknolojisi ile birlikte, bugün olduğu gibi gelecektede de global ticarette adından söz ettirecek bir potansiyele sahiptir. Bugün gelinen noktada ülkemiz, Avrupa’nın üçüncü büyük tekstil ihracatçısı ülkesidir. Dünyada ise altıncı en büyük hazır giyim ihracatçısı ülke konumundadır.

Tekstil ve hazır giyim, farklı süreçlere sahiptir. Tekstil, elyaftan başlayarak iplik, dokuma, örme, boya ve baskı süreçlerini içine almaktadır. Hazır giyim ise bu süreçleri kullanım eşyasına dönüştürecek işlemleri kapsamaktadır. Başka bir ifade ile, elyaftan iplik üretilmesi ve kumaşın dokunmasına kadar olan süreçler tekstil sektöründe, dokunmuş kumaştan giyim eşyası elde edilene kadar olan süreçler ise hazır giyim sektöründe değerlendirilmektedir.

Elbise testleri, bu anlamda hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yapılıyor olsa da aslında işin temelinde kumaş olduğu için, bitmiş elbisenin kalite ve güvenilirlik gibi test sonuçları, kumaşın özelliklerine de bağlıdır.

Bu yüzden yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilen elbise testleri arasında, fiziksel testler, haslık testleri, yanmazlık testleri, kimyasal ve ekolojik testler ve mikrobiyoloji testleri gibi bir dizi tekstil testlerinden ihtiyaç duyulacak olanları yapılmaktadır. Örneğin fiziksel testler kapsamında, kumaşın yırtılma, kopma, patlama muhavemeti, dikiş kayması, dikiş açılması, dikiş mukavemeti ve dikiş esnekliği, hav tutma mukavemeti, hav aşınması, boncuklanma, tüylenme dayanımı ve aşınma dayanımı gibi testler yapılmaktadır.

Haslık testleri kapsamında, yıkama, ağartıcı ile yıkama, kuru temizleme, ter, su damlatma, sürtme, sıcak pres, paslanma dayanımı gibi birçok haslık testleri yapılmaktadır.

Yanmazlık testleri kapsamında ise, gece giysileri yanmazlık testi, çocuk yatak kıyafetleri yanma davranışı, pijama ve sabahlıklarda yanma performansı, yatak kıyafetlerinde yanma testi, giysilik kumaşlar yanma testi gibi testler yapılmaktadır.