Çanta Testleri

Çanta Testleri
Çanta Testleri

Çantanın kullanım alanı oldukça geniştir. Çantalar bir yandan özel ihtiyaçları karşılarken, bir yandan da özenli seçildiği takdirde giysilerin tamamlayıcısı olan ve giysilere değer katan çok önemli bir aksesuar olmaktadır. Çanta kullanımı bayanlarda oldukça fazla olsa da erkekler ve çocuklar açısından da ciddi bir ihtiyacı karşılamaktadır. Kırtasiye çantaları, beslenme çantaları, spor çantaları, sırt çantaları, okul çantaları ve elbette bayan çantaları gibi oldukça geniş bir yelpazede çanta üretimi yapılmaktadır.

Kısaca çantalar farklı büyüklük ve şekillerde ve farklı malzemelerle üretilmektedir. Üstelik kullanılacağı mevsime göre farklı özelliklerde olabilmektedir. Çantaların yapımında deri, suni deri, kumaş ya da örgü gibi çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Herbirinin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak seçimde en önemli kriter fiyat olmaktadır. Deriden üretilen çantalar belki en pahalı olanlardır ama dayanıklılık ve kalite açısından daha üstün niteliktedir.

Konu fiyat olunca, doğal olarak çantaların birçoğu suni deri veya plastik malzemelerden üretilmektedir. Ancak plastik son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına ve sağlık taramalarına bakılırsa pek de masum görünmemektedir.

Bunun yanında deriden yapılmış olsun başka malzemelerden yapılmış olsun çantaları renklendirmede kullanılan boyar maddelerin de bir kısmı insan sağlığını tehdit etmektedir. Çantalar sürekli elde taşınan ve cilde teması olan ürünler oldukları için, çantaların üretimininde kullanılan her türlü kimyasal maddedin cilt yüzeyinden emilme ve vücuda girme riski bulunmaktadır. Zararlı kimyasal maddeler vücutta birikmekte ve toksik etkileri yanında bir kısmı kanserojen özellikler göstermektedir.

Bütün bu tehlikeleri dikkate alarak çantaların kimyasal özelliklerinin ve bazı haslık değerlerinin test ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bu testler ürün güvenilirliğinin bir kanıtıdır. Yetkili laboratuvarlarda yapılan bütün testler, yasal düzenlemelere ve yayınlanmış yerli ve yabancı standartlara uygun olmaktadır.