Aksesuar Testleri

Aksesuar Testleri
Aksesuar Testleri

Bugün küreselleşme paralelinde uluslararası rekabetin artması ve tüketicilerin artık bilinçli olarak daha seçici davranması, işletmeler açısından ürün ve hizmetleri önemli bir rekabet silahı haline getirmiştir. Bu yüzden işletmelerde kaliteli ürünler daha fazla ön planda tutulmaktadır. İşletmelerin varlıklarını sürdürmeleri ve çağın değişen koşullarına kolayca ayak uydurmaları, kaynaklarını en optimum düzeyde kullanmalarına bağlıdır. Artık müşteri memnuniyeti herşeyin üzerindedir ve hedeflenen kaliteye en az hata ile ulaşmak gerekmektedir. Bu ise standartlara uyum sağlamak ve belirlenen yasal düzenlemeler içinde hareket etmekle sağlanabilir. Standartlar, işletme ortamında her alanda daha önce tespit edilmiş kurallar bütünüdür. Üretimde, anlayışta, ölçme, test ve analizlerde bir örneklik sağlamaktadır. Bu açıdan hem işletmeler için hem de tüketiciler için ürün kalitesini göstermektedir.

Bu standartları belirleyen belli başlı kuruluşlar şunlardır:

  • TSE: Türk Standartları Enstitüsü
  • ISO: Uluslararası Standartlar Kuruluşu
  • DIN: Alman Standartları Enstitüsü
  • BSI: İngiliz Standartları Enstitüsü
  • ASTM: Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu
  • AATCC: Amerikan Tekstil Kimyagerliği ve Renk Uzmanları Birliği

Yayınlanan standartlar, tüketicilere sunulan ürünlerde aranan temel istekleri tespit etmektedir.

Bu sebeple sadece tekstil ürünlerinin değil, tekstil ürünlerini tamamlayan aksesuarların da mevcut yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlara uygun üretilmesi gerekmektedir.

Burada üzerinde durulması gereken nokta, özellikle cilde temas eden aksesuarların üretim süreçlerinde, kullanılan kimyasal maddeler ile ilgili kısıtlamalara uyulmaması durumudur. Bu durumda aksesuarlar bir takım sağlık problemlerine yol açabilir.

Yetkili laboratuvarlarda, hangi malzemeden yapılmış olursa olsun aksesuarlar için, yasaklı azo boyar maddeler, formaldehit, ekstrakte edilebilen ağır metaller ve benzer birçok test yapılmaktadır. Sözü edilen laboratuvarlar, en son teknoloji ürünü test ve ölçüm cihazları kullanmaktadır ve kadrolarında eğitimli ve deneyimli çalışanlara sahiptirler. Ancak bu şekilde hızlı, kaliteli ve güvenilir raporlar vermektedirler.