Paslanma Dayanımı Haslığı

Paslanma Dayanımı Haslığı
Paslanma Dayanımı Haslığı

Tekstil sektöründe, kumaşların performans testleri çerçevesinde birçok testler yapılmaktadır. Tekstil ürünlerinin bu kadar testlerden geçirilmesinin bir neden var elbette. Amaç, bu ürünlerin dış faktörlere karşı ne kadar mukavemet gösterebildiklerini tespit etmektir. Tekstil ürünlerinin kalitesi bakımından mukavemetini etkileyen birçok nokta bulunmaktadır. Kumaşın doku özellikleri ve kullanılan elyafın mukavemeti bunların başına gelmektedir. Ayrıca kumaşların dökümlü ve esnek görünümü, nemi emme gücü, boya tutuma yeteneği ve daha birçok haslık özelliği de bir tekstil ürününün kalitesini gösteren özelliklerdir. Bu çerçevede kumaşların paslanma dayanımı da göz önünde bulundurulması gereken bir haslık özelliğidir. Çünkü kumaşlar giysi olarak tasarlandıklarında ve üretildiklerinde üzerlerine düğme, kopça veya benzer metal aksesuarlar mutlaka kullanılacaktır. Metal aksamlar ise su ve nem karşısında paslanma özelliği gösterirler. Kumaşların bu paslanmaya karşı ne kadar direnç gösterebildikleri paslanma dayanım haslığı testleri ile ortaya konmaktadır.

Yetkili laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen paslanma dayanımı haslığı testlerinde, şu standarda uygun hareket edilmektedir:

  • BS 4162-10 Düğmeler için test yöntemleri

Bu standart, düğmelerin bağlı oldukları giysilerin tabi tutulduğu çeşitli temizleme yöntemlerine karşı dayanma yeteneğini tespit eden test yöntemlerini açıklamaktadır.

Tekstil işletmeleri bu testleri çoğu zaman kendi laboratuvarlarında kendi imkanları ile gerçekleştirse de aslında bu işin uzmanı olan yetkili laboratuvarlara yaptırılmasında büyük yarar bulunmaktadır. Söz konusu laboratuvarlar, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esaslarına uygun şekilde ulusal veya uluslararası akreditasyon kuruluşlarından yetki almakta, yani akredite olmaktadır.

 

Laboratuvarlar, yapılacak değerlendirmelerin kaliteli, hızlı ve güvenilir sonuçlar vermesini sağlamak amacı ile en gelişmiş teknolojik cihazlar ve modern yöntemler kullanmakta, ayrıca eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahip olmaktadır.