Pantetol Tayini

Pantetol Tayini
Pantetol Tayini

Özellikle bayanlar cilt kuruluğundan fazla yakınırlar. Genelde bu konuda, içeriğinde lanolin, gliserin ya da pantetol gibi bileşiklerin olduğu güçlü nemlendiriciler kullanmayı tercih ederler. Yapılan çeşitli araştırma sonuçlarına göre, birçok güçlü nemlendirici özellikli kozmetik ürünü, deri yaşlanmasını önlemekte, ya da geciktirmekte, kırışıklıkları gidermekte ve ciltteki renk değişikliklerini önlemektedir.

Bunun yanı sıra pantetol, suda çözünebilen bir B vitamini kompleksidir. Pantetol sinir sistemi hücrelerinin gelişmesini ve büyümesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca böbreküstü bezlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Pantetolün en önemli görevi, karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji elde edilmesine destek olmaktır. Alyuvarların yenilenmesinde de kritik bir rol oynamaktadır. Yetişkinler için günlük olarak 10 mg pantetol alımı önerilmektedir.

B5 vitamini vücudun enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bitkisel ve hayvansal gıda ürünlerinde B5 vitamini bulunmaktadır. B5 vitamini pantotenik asit olarak da bilinmektedir. Pantotenik asit hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunduğu için bu ismi almıştır (Yunancada pantos heryer anlamına gelir). B5 vitamini suda ve alkolde eriyebilmektedir ve ısıya karşı duyarlıdır. Gıdalar pişirilirken suya geçer. Ancak vücutta depolanmayan bir vitamindir.

Pantetol yaraların iyileşmesinde ve vücutta antikorların üremesinde ve çeşitli enfeksiyonların üstesinden gelmede etkili olmaktadır. Ayrıca antibiyotiklerin fazla istenmeyen zehirleme etkilerini de düşürmektedir.

Buna karşılık vücutta pantetol eksikliği, hipoglisemi, kan ve cilt şikayetlerine neden olmaktadır.

Pantetol en fazla etlerde, tavukta, kepekli tahıllarda, buğday tohumunda, böbrek, karaciğer ve kalp gibi sakatat ürünlerde, yeşil sebzelerde ve fındıkta bulunmaktadır.

 

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal testler kapsamında gıdalarda pantetol, pantotenik asit ya da B5 vitamini tayini çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda ülkemizde ve yabancı ülkelerde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyada kabul gören analiz yöntemlerine ve test kriterlerine uyulmaktadır.