Tekstiller - Gece Giysilerinin Yanma Davranışı

Tekstiller - Gece Giysilerinin Yanma Davranışı
Tekstiller - Gece Giysilerinin Yanma Davranışı

Ev tekstilinde kullanılacak olan kumaşlar amaca uygun olmak zorundadır. Bu nedenle kullanılacak yere ve kullanım şekline göre kumaşlar seçilmelidir. Ama genelde kumaşların kir ve leke tutmaması, kolay şekle girebilmesi, kolay temizlenmesi, belli bir ışığı yansıtması, duruma göre sıcak veya serin tutması, nem ve ter haslığının yüksek olması, hijyenik olması, dökümlü durması, yumuşak tutuma sahip olması, elektriklenme yapmaması, esnememesi, kolay ütülenebilir olması, güneşe ve ışığa dayanıklı olması ve daha birçok özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Kumaştan beklenen özellikler bu kadar fazla olunca, kullanım alanları da son derece geniş ve çeşitli olmaktadır. Bu nedenle kumaşların özellikleri ve karakteristikleri yanında kumaşların incelenme ve test edilme yöntemleri de çeşitli olmaktadır. Kullanımda önemli olan, kumaşların mekanik özellikleridir. Yani aşınma direnci, gerilme, kopma ve patlama dayanıklılıkları, esneklik ve uzamada geri toplama kabiliyeti ya da boyutsal kararlılıklar gibi. Ancak kumaşların buruşmazlık, tuşe ve dökümlülük, parlaklık, kolay bakım özellikleri, renk uyumu ve renk haslığı gibi estetik özellikleri de kullanımda dikkate alınmaktadır.

Ancak tekstil ürünleri içinde gece giysileri ayrı bir öneme sahiptir. Bu giysilerin yapımında kullanılacak kumaşların yanma davranışı özellikleri daha ön planda tutulmaktadır. Bir yangında tekstil ürünlerinin çok kolay alev alabildikleri dikkate alınırsa, gece giysilerinde, güç tutuşur elyaftan üretilen ipliklerden dokunmuş kumaşların ya da kumaşların bitim işlemleri arasında yapılan alev almaz apre işlemlerinin önemi ortadadır.

Akredite olmuş çeşitli labortatuvarlar tarafından yatak kıyafetlerinde kullanılan kumaş ve kumaş kombinasyonlarının yanma testleri de yapılmaktadır. Bu testlerde laboratuvarlar, Avrupa Standartlar Komitesi tarafından yayınlanan CEN TC/248 Tekstil ve tekstil ürünleri standardını esas almaktadır. Bu standart, tekstil, tekstil ürünleri ve bu ürünlerin tekstil bileşenlerinin test yöntemlerini ve spesifikasyonlarını açıklamaktadır.