Yer Döşemeleri Testleri

Yer Döşemeleri Testleri
Yer Döşemeleri Testleri

Evlerde, ofislerde, iş merkezlerinde, hatta alışveriş merkezlerinde, çeşitli malzemelerden üretilen yer döşemeleri kullanılmaktadır. Ancak yer döşemeleri üretiminde ağırlıklı olarak PVC tercih edilmektedir. Kısaca PVC olarak tanınan madde, petrolden üretilen ve Polyvinyl Chloride (poli vinil klorür) denilen ve petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer çeşididir. PVC, ses ve ısı yalıtımı açısından yüksek güvenlik seçenekleri olan bir malzemedir ve kapı ve pencere yapımında da kullanılmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre insan sağlığını tehdit eden birçok bulguya rastlandığı için Avrupa Birliği ülkelerinde PVC kullanımı yasaklanmıştır. Ancak ülkemizde aksine PVC pazarı gittikçe büyümektedir. Plastik çeşitleri arasında PVC, dünyada en çok kullanılan ikinci plastiktir. Uzmanlara göre PVC’nin içinde bulunan katkı maddeleri yüzünden insan sağlığı kötü etkilenmektedir. İçindeki vinil klorür, karaciğer kanserine yol açmaktadır.

Çok geniş bir kullanım alanı olan PVC, yer döşemelerinde, hem kolay alev almaması hem de ucuz olması yüzünden tercih edilmektedir. Ancak hem üretim tesislerinde çalışan işçiler, hem de bu ürünleri kullananlar açısından sağlık riski bulunmaktadır.

Yer döşemeleri için tercih edilen bir başka madde ise tekstil sektöründe üretilen yer döşemeleridir. Bunlar makinelerde üretilen ve bütün tabanı kaplayan halı benzeri ürünlerdir.

Laboratuvarlarda PVC yer döşemeleri için sağlığı ilgilendiren test ve analizler, tekstil yer döşemeleri için de halılara uygulandığı şekilde kullanıma bağlı olarak oluşan kalınlık kaybını belirlemek için aşındırma testi, yine kullanımına bağlı olarak genel görünüm değişikliklerini belirlemek için yıpratma testi, esneklik ve uzama testi, yanma dayanımı testi ya da standart ışık kaynakları altında renk değişimlerini tespit etmek için ışık testi gibi testler yapılmaktadır.

Bu testler, mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınarak gerçekleştirilmektedir.