Tekstil Aksesuarları Testleri

Tekstil Aksesuarları Testleri
Tekstil Aksesuarları Testleri

Tekstil ürünleri sadece iplik ve kumaş ile sınırlı değildir. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, tekstil sektörünün önemli bir alt sektörüdür ve bu sektörde kumaşlar kadar tekstil aksesuarları da çok önemlidir. Aksesuarlar tekstil ürünlerini tamamlayan çok önemli ögelerdir. Tabii tekstil ürünleri arasında döşemelik kumaşlar, perdeler ve ev teksil ürünleri de büyük yer tutmaktadır. Bu ürünleri tamamlayan aksesuarlar tekstil dünyasında ayrıca önemlidir.

Akredite laboratuvarlarda test edilen ürünler arasında tekstil aksesuarları da bulunmaktadır. Söz konusu laboratuvarlar, bu testlerin yapılması sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış test yöntemlerine, kriterlerine ve test standartlarına uymaktadır.

Tekstil aksesuarlarının başında düğmeler gelmektedir. Düğme mukavemetini tespit etmeye yönelik çeşitli testler yapılmaktadır. Bunları temelinde düğmelerin itme çekme mukavemetini belirlemek vardır. Bu amaçla kullanılan test makineleri, giysilerde kullanılan düğmelerin ve benzer aksesuarların kopma dayanılılığını tespit etmek için tasarlanmıştır. Bu araçlar yardımı ile düğmelerin kopma mukavemetleri ölçülmektedir. Yine farklı test araçları kullanılarak düğmelerin fiziksel testleri arasında düğme mukavemeti ve düğme vuruş testleri de yapılmaktadır.

Laboratuvarlarda, giysiler ve ev tekstil ürünlerinde kullanılan fermuarların kalitesi, özellikleri, dayanıklılığı ve kullanım ömürleri de test edilmektedir. Bu testlerde, fermuar tutamağının tespit mukavemeti, üst durdurucunun mukavemeti, alt durdurucunun mukavemeti, ayrılabilir fermuarlarda tutucu tespit mukavemeti, enine kuvvetler altında zincir direnci ve daha birçok yönden fermuarlar test edilmektedir.

Tekstil aksesuarlarından bir başka örnek çıtçıtlardır. Çıtçıtlar sadece giysilerde değil çanta, bot, kemer ve daha birçok tekstil ürününde kullanılmaktadır ve çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Örneğin, kapaklı çıtçıt, geniş çerçeveli çıtçıt, uzun tırnaklı çıtçıt, delikli çıtçıt, baskılı çıtçıt, düğme model çıtçıt, damarlı çıtçıt, kumaş kaplı çıtçıt ve taşlı çıtçıt gibi. Çıtçıtlar fonksiyonel olmaları yanında aksesuar olarak da tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır.