Bebek Bakım Ürünleri Testleri

Bebek Bakım Ürünleri Testleri
Bebek Bakım Ürünleri Testleri

Büyük umutlarla ve heveslerle dünyaya getirilen bebeklerin, özenle korunması, bakılması ve güvenli gelişmesi gerekmektedir. Piyasada bebek bakım ürünleri olarak çok farklı özelliklere ve çok farklı kullanım alanlarına sahip çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bebek losyonları, bebek pudraları, yüz ve vücut kremleri, saç kremleri, pişik önleyici kremler, pişik kremleri, banyo şampuanları, bebek bezleri ve daha birçok ürün piyasada tüketicilere sunulmuştur. Ancak burada dikkat edilmesi gerkeen en önemlin nokta bu ürünlerin formüllerinde hangi maddelerin bulunduğu ve insan sağlığı açısından bir tehlike taşıyıp taşımadığıdır. Üretici firmaların birçoğu kendi laboratuvarlarında bu testleri gerçekleştirse de testlerin bağımsız ve tarafsız laboratuvarlarda yapılması çok önemlidir.

Bu laboratuvarlar, ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşlarından akredite olan ve faaliyetlerini TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esasları doğrultusunda gerçekleştiren laboratuvarlardır. Bu açıdan, mevcut yasal düzenlemeler ve yayınlanmış yerli ve yabancı test yöntemleri ve standartlarına uygun şeklide yapacakları testler, ölçümler, analizler ve değerledirmeler, hızlı, güvenilir ve kaliteli olmaktadır.

Sözü edilen laboratuvarlarda bebek bakım ürünleri de fiziksel, kimyasal, ekolojik ve mikrobiyolojik açıdan test edilmektedir. Bebek bakım ürünü olarak kullanılan bütün ürünler, neticede bebeklerin cildine uygulanmakta veya cildine temas etmektedir. Gelişme dönemindeki bebeklerde cilt tarafından emilen zararlı kimyasallar bebeklerin iç organlarda birikmeye başlayabilir ve ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Besleyici ve koruyucu özelliklerde olduğu iddia edilen bakım ürünlerinin, tarafsız ve bağımsız bir laboratuvarda test edilmesi ve kanıtlanması tüketici açısından daha güvenlilir olmaktadır.

 

Bir kısmı tamamen doğal bitkilerden üretilen bebek bakım ürünlerinin yine de yan etkileri veya alerjik özellikleri açısından gerekli testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bir kısım labortatuvarlar her türlü dermatolojik testleri yapacabilecek kapasitededir.