Kağıt Ürünlerde Uzama Oranı (%) Tayini

Kağıt Ürünlerde Uzama Oranı (%) Tayini
Kağıt Ürünlerde Uzama Oranı (%) Tayini

Bütün temizlik kağıtlarının ana bileşeni aynıdır: tissue. Tissue, gramajı düşük, genelde kuru krepleme ile, bazen yaş krepleme ile yapılan tuvalet kağıdı, mendil, kağıt havlu ve peçete gibi kağıt çeşitlerini ifade etmektedir. Gramajı çok düşük olduğu için temizlik kağıtları genelde birkaç tabakadan üretilmektedir. Bu kağıtlar üretilirken hammadde olarak, tamamen kimyasal beyazlatılmış selüloz veya temizlenmiş atık kağıtlar kullanılmaktadır. Bu arada matbaa atığı kırpıntılar da selüloz ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Kağıt ve karton üretiminde uygulanan çok sayıda test yöntemi ve standart bulunmaktadır. Ülkemiz ihracata önem vermeye başlayınca ürün kalitesi de ön plana çıkmıştır. Kaliteyi ilgilendiren bütün test yöntemleri, ölçüm sistemleri ve analiz yöntemleri ülkemizde de uygulanmaktadır.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında kağıt ürünlerin uzama oranını (%) tayin etmek için test ve analizler yapılmaktadır. Bu çalışmalarda yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır. Kağıtların uzama oranını (%) tayin etmek için dikkate alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 12625-6 Yumuşak ince kağıt ve ürünleri - Bölüm 6: Gramaj tayini

Bu standart, yumuşak ince kağıt ve benzer ürünlerin gramajını tayin etmek üzere uygulanan test yöntemini kapsamaktadır. Gramaj, belli boyutlarda kesilmiş yumuşak kağıt veya benzer ürünlerin, bir test örneği kütlesinin tayin edilmesi ile veya belli sayıdaki bitmiş yumuşak ürünlerin alan ve kütlesinin tayin edilmesi ile ölçülmektedir.

·          TS EN ISO 1924-2 Kağıt ve karton - Kopma özelliklerinin tayini - Bölüm 2: Sabit hızda çekme metodu

Bu standart, sabit hızda çekme yapan bir test aracı kullanarak, kağıt ve karton gibi ürünlerin kopma dayanımının, kopma anındaki uzamasının ve kopma enerjisi emiliminin ölçülmesi için uygulanan bir test yöntemini kapsamaktadır.