Lif Numarası Tayini

Lif Numarası Tayini
Lif Numarası Tayini

İplikler, liflerin biraraya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Liflet bir tekstil ürününün ana hammaddesi ve en küçük birimdir. Bir tutam pamuk içinde yüzlerce lif bulunmaktadır.

Doğal lifler hayvanlardan ve doğadan elde edilmektedir. Bunlar sağlık açısından en uygun liflerdir. Nem çekme ve statik elektriklenme bakımından avantajlıdır. Kolayca deforme olabilmektedir. Çoğu zaman sentetik lifler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Doğal oldukları için tercih edilmektedir ancak pahalıdır.

Sentetik lifler, dayanıklıdır ve kolayca deforme olmazlar. Nem çekme ve statik elektriklenme bakımından doğal yünlere göre iyi değildir. Karşılaşılan zayıf yönlerinin ortadan kaldırılması için sürekli olarak teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Kullanım yerlerine göre bazen doğal liflerin yerini almaktadır. Sentetik oldukları için faydaları tam olarak bilinmemekte ve bu nedenle fazla tercih edilmemektedir. Buna karşılık genel olarak ucuzdur.

Tekstil sektöründe, kullanım alanına bağlı olarak doğal lifler ve sentetik lifler uygun koşullarda ve belli oranlarda biraraya getirmekte ve iplik elde edilmektedir. Örneğin, genelde pamuk ve akrilik karışımı, pamuk ve viskos karışımı, yün ve akrilik karışımı, yün ve naylon karışımı ya da pamuk ve keten karışımı yapılmaktadır.

Doğal ve sentetik liflerden yapılan iplikler farklı şekillerde numaralandırılmaktadır. İplik numaraları, dokunacak kumaşın tuşe ve kalınlığını etkilemektedir. Genel olarak iplik numaraları, doğal elyaflardan yapılan ipliklerde mesela pamukta 20/1, 30/1, 40/1 şeklindedir. Numaralar büyüdükçe iplik incelmekte ve gramajı düşmektedir. Sentetik elyaflardan yapılan ipliklerde ise iplik numaraları mesela polyesterde 70 Denye, 100 Denye, 150 Denye şeklindedir. Burada ise numara büyüdükçe iplik kalınlaşmaktadır.

Bu arada iplik numarası ne kadar küçükse, yani ip ne kadar ince ise fiyatı da o kadar yüksektir.

Akredite laboratuvarlarda, lif numarası test ve analizleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında esas alınan standart şudur:

  • TS EN ISO 137 Yün - Lif çapının tayini - Projeksiyon mikroskobu yöntemi