Formaldehit Spot Testleri

Formaldehit Spot Testleri
Formaldehit Spot Testleri

Formaldehit, kimya sektöründe birçok alanda kullanılan zehirli kimyasal maddelerden biridir. Gaz veya sıvı halde bulunan formaldehit, her durumda insan sağlığı için tehlike göstermektedir.

İnsan sağlığı ve çevresel sorunlar giderek büyümekte ve insanları çare üretmeye zorlamaktadır. Bugün ekolojik hareketlerden daha fazla söz edilmesi bu yüzdendir. Normal koşullarda tekstil ürünleri insan sağlığı için zararlı olmamalıdır. Ancak insanların temel ihtiyaçlarından biri olan tekstil ürünlerinin, bir yandan değişen talepler bir yandan teknolojilerin hızlı gelişimi sonucu, üretilmeleri, kullanılmaları ve yok edilmeleri süreçlerinde, insan ve çevre sağlığı açısından tehlikeli olmaya başlamıştır.

Sürdürülen ekolojik hareketlerin amacı, mevcut ve potansiyel tehlikeleri ve bunların zararlı etkilerini en aza indirmeye çalışmaktır. Bu ise ancak ekolojik ve çevre dostu tekstil ürünleri üreterek olabilecektir. Bu amaçla üretimden, kullanıma kadar hatta kullanım sonrası atılmaya kadar tüm süreçlerin ele alınması gerekmektedir. Tekstil sektöründe de ürünlerin işlenmesinde formaldehit kullanılmaktadır. Örneğin tarımda ciddi bir payı olan pamuk üretimi sırasında ürün koruma ilaçlarının rastgele ve bilinçsizce kullanılması büyük bir problemdir.

Formaldehit, uyuklama, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve cilte döküntüler gibi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Sıvı halde bulunan formaldehit cilt ile emilerek vücutta akciğer, beyin ve kan kanserlerine neden olmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda, kimyasal ve ekolojik testler kapsamında, tekstil ürünlerinde formaldehit spot testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalarda şu standartlar esas alınmaktadır:

  • TS EN 14181 Sabit kaynak emisyonları - Otomatik ölçme sistemlerinin kalite güvencesi

 

  • ISO 14184-1 Tekstil - Formaldehit Tayini - Bölüm 1: Serbest ve hidrolize formaldehit (su ekstraksiyon yöntemi)
  • ISO 14184-2 Tekstil - Formaldehit Tayini - Bölüm 2: Serbest Formaldehit (Buhar Emme Yöntemi)
  • AATCC 112 Kumaştan formaldehitler çıkışı - Sızdırmaz Jar yönteminin belirlenmesi
  • JSA - JIS L 1041 Bazı bitmiş tekstiller için test yöntemleri