Sıcak Pres Haslığı

Sıcak Pres Haslığı
Sıcak Pres Haslığı

Bütün tekstil üreten firmalar bazen kendi ortamlarında oluşturdukları laboratvuvarlarda, ama çok kez akredite olmuş laboratuvarlarda, ürünlerinin kalitesini arttırmak ve müşteri memnuniyeti yaratmak adına çok sayıda testler gerçekleştirmektedir. Bu testlerin önemli bir kısmını haslık testleri oluşturmaktadır. Haslık testleri, tekstil ürünlerinin üzerinde bulunan boyar maddelerin, üretim koşullarına ve kullanım aşamalarında karşılaştığı çeşitli faktörlere karşı gösterdiği direnci tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Kısaca boyar maddelerin uygulandığı tekstil ürünlerinin özelliklerine ve ışık, ter, ısı ve su gibi farklı faktörlere bağlı olarak haslılık değerlendirmeleri de farklılıklar gösterir.

Böyle olunca bazı tekstil ürünlerinin bazı haslıkları değerleri yüksek olurken, bazı haslık değerleri düşük olabilir. Örneğin, tekstil ürünlerinin bir kısmının yıkamaya karşı haslık değeri düşük olabilir, buna karşılık kuru temizlemeye karşı haslık değeri yüksek olabilir. Elbette kullanılan boyar maddelerin cinsi ve ipliğin elyaf türü kadar boyanma yöntemleri de bunda etkilidir. Örneğin, uygulanan boyanın koyuluğu da farklı haslık değerleri verebilir. Çok koyu yapılan bir boyamada ışık haslığı, aynı boyar maddeden daha az miktarda kullanılarak yapılan boyamalara göre daha iyi yüksektir.

Bazı tekstil ürünlerinin yüksek sıcağa karşı haslık değerleri yüksek olmalıdır. Özellikle sıcak pres ile yapılan ütüleme uygulamalarında renk kaybı olmamalı ve sıcağın etkisi ile boya yayılarak bitişik malzemenin renginde kirlenme yaratmamalıdır. Sıcak pres haslığı tekstil ürünlerinin bu özelliklerini tespit etmek için yapılmaktadır. Bu test sonuçları, renk değişimini belirlemek amacı ile solma değerlendirmesinde kullanılan gri skala kullanılarak değerlendirilmektedir (TS 423-2 EN 20105-A02).

Ayrıca yetkili laboratuvarlar, sıcak pres haslığını, şu standartlara uygun şekilde tespit etmektedir:

  • TS 472 EN ISO 105-X11 Tekstil renk haslığı deneyleri - Bölüm X11: Sıcak pres ile ütülemeye karşı renk haslığı tayini
  • AATCC 133 Isıya karşı renk haslığı: Sıcak pres